Jsou každodenní součástí našeho ranního rituálu. Nejen ženského, ale také mužského. Možná si to ani neuvědomujeme, ale tvoří i naši osobnost – podle toho, zda na okolí ovlivňujeme svojí vůní nevtíravě a příjemně, nebo rušivě – parfémy. Jak vybrat ten vhodný? Kam a jak jej aplikovat, aby vydržel co nejdéle?
Jak najít ten pravý?
Musíme ho vyzkoušet na vlastní kůži. Doslova. Parfém na papírku v parfumerii, ale i na vaší kamarádce bude vonět úplně jinak, než na vás. Chcete-li si vybrat správně, musíte jej nechat působit na vaší pokožce. Každý člověk má vlastní tělesnou vůni. Tato vůně závisí na danostech pokožky, na způsobu výživy a způsobu života. Když se vám zalíbí nějaký parfém na kamarádce, nebude jisté, že bude vhodný i pro vás.
Zdá se vám, že váš parfém voní doma jinak než v obchodě? Parfumerie je prosáknutá vůněmi rozličných parfémů a kosmetických přípravků, určitou roli hraje i teplotní rozdíl a samozřejmě i klimatizace. Hlavní příčina je však v tom, že vůně každého parfému potřebuje určitý čas k tomu, aby se plně rozvinula a projevil se její charakter.
Kolik různých vůní najednou vyzkoušet?
Jelikož čich se v případě podobných vůní otupuje rychleji, platí následující pravidlo: jde-li o parfémy rozličného typu, jsme schopni posoudit a porovnat je 5-6, zatímco u podobných parfémů pouze 2-3 druhy. Při těžších vůních se nos unaví rychleji, proto je třeba začínat vždy od lehčích vůní. Víte, na co mají v parfumeriích na pultu i dózy s kávou? Právě proto, abyste si mohli mezi přivoněním k parfémům neutralizovat čich přivoněním ke kávě.
Na která místa těla je nejvhodnější parfém nanášet?
Závisí to v první řadě na jeho koncentraci. Všeobecně známé pravidlo, že je třeba se navonět za uchem, platí u extraktu – parfém totiž nejlépe účinkuje tam, kde je pokožka nejteplejší a nejlépe prokrvená. Taková místa jsou za uchem, na zápěstí a v ohybu lokte. Velmi dobrými nosiči vůní jsou také čerstvě umyté vlasy, šaty z přírodního materiálu a kožešiny. Kdo často mění parfém, musí být opatrný při voňavkování takových částí oděvu, které nepere každý den. Není například jisté, zda vůně, která zůstala například ve vlněném pulovru, bude harmonizovat s parfémem, který použijeme při příští příležitosti.
Kdy mluvíme o „dotíravé” vůni?
Tehdy, když si jí někdo dá příliš, ale i tehdy, když je typ vůně přisladký a těžký. Přílišná „navoněnost“ působí nepříjemně zejména zrána. Zde platí zásada, že s postupem dne lze používat stále koncentrovanější voňavku. Když však během dne použijeme voňavku často za sebou, tak nám její složky v poměrně větší míře ulpějí na pokožce nebo na šatech a vůně působí disharmonicky, přetíženě. Zdvořilost vyžaduje, abychom s parfémem zacházeli skromně as mírou. Například v restauraci může citlivému člověku přejít i chuť k jídlu, pokud se od sousedního stolu valí silná vůně. Ani kolegům v kanceláři nemusí být příjemné sedět celý den v prostředí zatíženém vaším parfémem.
Voňavé novinky pro ni…
Může parfém ovlivnit náladu?
Může, a velmi. Vůně bezprostředně působí na náš duševní stav. Když panuje nudná, chmurná nálada, když je na pracovišti nebo doma tíživé ovzduší, oživující vůně parfému může překvapivě povznést náladu. Vůně umí být vzrušující i uklidňující, umí člověka rozveselit i uvolnit, vzpružuje a zároveň působí relaxačně. Silná, osvěžující vůně může někdy i převzít člověka z mdlob. Tuto zkušenost lidé využívali po staletí, kdy někdo upadl do bezvědomí, dávali mu pod nos lahvičku s voňavkou.
Voňavé novinky pro něj…

Jak dlouho vydrží parfém?
Průměrně půl roku, někdy i déle. Nejlepší je uskladňovat jej na tmavém místě, při pokojové teplotě. V originálně uzavřené lahvičce ho můžete mít i přes rok, ale po načatí je třeba ho rychle utratit. Pokud parfém viditelně změní odstín a zhoustne, kolem uzávěru se vytvoří pryskyřičný nános a po otevření nás ověje nakyslá vůně, je čas vyměnit ho za nový.
Kdy jaký parfém používat?
Parfém nikdy nesmí dominovat v celém okolí. Raději vždy méně a diskrétněji. Čím oficiálnější příležitost a prostředí, tím lehčí a nenápadnější má být parfém. (Zvláště pečlivě vybírejte, pokud jdete na pracovní pohovor.) Na den se doporučují lehčí vůně – Eau de Toilette nebo Eau de Cologne. V teplých ročních obdobích jsou vhodnější vůně přírodního, svěžího, jiskřivého, květinového charakteru, v zimě zase obtížnější. Obecně platné pravidlo však neexistuje.