Multifunkční venkovský dům pro šikovnou a soběstačnou rodinu

Rodina, jejíž život se točí kolem setkávání s přáteli a rodinou, pěstování potravin, chovu domácích zvířat a výroby nábytku, potřebovala nový domov. Domov, který bude zahrnovat všechny tyto funkce, bude se v něm pohodlně vařit, ale také relaxovat. Stavba měla jednoznačně obsahovat i dílnu, neméně důležitá byla prostorná zahrada pro pěstování rostlin a chov zvířat.

S tímto požadavkem si pohrála architektka Ravelo Julia ze studia Sur taller de arquitectur a navrhla dům k trvalému bydlení s názvem Casa Granero. Majitelé si přáli, aby tento multifunkční dům pro šikovnou a soběstačnou rodinu měl i prostory určené pro sklizeň a konzervaci semen. Tyto prostory měly mít speciální vlastnosti – flexibilitu a ochranu proti nepřízni počasí. Zároveň mělo zůstat místo pro druhou etapu, která bude zahrnovat výsadbu sadu a terasu.

Moderní cihlový dům na venkově
Zdroj: Gonzalo Viramonte

Kuchyně jako centrum rodinného života, dílna v přístavbě

Hlavní dům se nachází mezi skupinou rohovníků – stromů, jejichž plody jsou známé jako svatojánský chléb nebo karob. Na pozemku stojí starý upravený obytný přívěs, který slouží jako dílna a penzion.

Přečtěte si také
Upoutá už z dálky! Cihlový venkovský dům s dřevěnou tváří
Centrem rodinného života a srdcem hlavní stavby je kuchyně. Barový pult sloužící také jako pracovní ostrůvek je postaven směrem k obrovskému velkému oknu, které zabírá celou výšku domu. Umožňuje sledovat rostoucí rohovníky v zahradě a rozjímat při pohledu na okolní přírodu. Pod vysokou střechou zanikají hranice mezi interiérem a exteriérem. Tento úžasně prosvětlený prostor je také místem setkání s rodinou a přáteli.

Ochrana před silnými bouřemi

Aby se stavba dala plně využívat na vše potřebné, bylo nezbytné přizpůsobit ji specifickým lokálním podmínkám. Toto území totiž trpí silnými bouřemi. Z toho vyplynulo také umístění garáže, které je stejně jako nejuzavřenější stěny domu, orientované na jih. Architektka ponechala minimální (ale strategické) otvory, aby se neztratily výhledy na rohovníky a horizont.

Scandinavian interior design living room 3d render with gray colored furniture and wooden elements

V severní části stavby je umístěna zastřešená terasa, která vytváří povětrnostní filtr a zároveň přechodný prostor mezi interiérem a exteriérem.

Cihlové zdi, lehká střecha, hliník a sklo

Konstrukce cihlové stodoly je řešena monolitickým základem z cihlových stěn o tloušťce 27 cm, na rozdíl od lehké střechy tvořené kovovými profilově-konstrukčními nosníky, které modulují dům. Protikladem k hrubým cihlovým zdím jsou kov, hliník a sklo, které umožňují ve strategických bodech propojení exteriéru a interiéru. Použité materiály zůstaly v přírodní úpravě bez omítek a nátěrů. Výsledkem je působivý strukturální efekt s bohatými texturami.

- Reklama -PR články

Nejnovější články

Další články autora