Zvykli jsme si pracovat z domova. Je na to náš dům dostatečně přizpůsoben?

Světová pandemie nám změnila život před více než dvěma lety. Přirozeně jsme začali trávit více času doma a vyhýbali se veřejným místům i kancelářím. Nejen firmy, ale i samotní zaměstnanci zjistili, že při mírných změnách dokážou fungovat téměř stoprocentně online. Pokud patříte mezi ně, měli byste si položit zásadní otázku: je vaše domácí pracovní prostředí zdravé?

Zaměstnanci, kteří zůstali během posledních dvou let pracovat doma, se postupně vracejí do kancelářského života a více se setkávají s kolegy v práci. Mnoha z nich práce z domova začala vyhovovat, a tak postupný návrat do kancelářského života podmiňují hybridní formou práce. Společnost VELUX v roce 2021 připravila ve spolupráci se světovou průzkumnou agenturou Ipsos průzkum s názvem Zkušenost s prací z domova 2021 (The Work from Home Experience 2021), kterého se zúčastnilo více než 15 000 respondentů ze 16 zemí. Průzkum například ukázal, že:

více než 50 % dotázaných pravidelně pracuje z domova (čtyři- až pětkrát do týdne)
respondentům v jejich domácí pracovně nejvíce záleží na denním světle, čerstvém vzduchu a na vhodné pokojové teplotě
osloveným na práci z domova nejvíce vyhovuje pocit větší svobody, více volného času a celkové zlepšení kvality jejich života
Respondentům doma nejvíc záleží na:

  1. Denním světle

Denní světlo je mimořádně motivačním faktorem v otázce pracovní produktivity. „Určitě to sami znáte. Mnohem lépe se vám pracuje u zdroje denního světla, když se můžete podívat ven oknem nebo na hru denního světla v interiéru, díky čemuž si od počítače zároveň odpočinou i vaše oči,“ říká Zdeněk Okáč ze společnosti VELUX a pokračuje: „V případě, že si jen zařizujete svoji domácí pracovnu a bydlíte v domě se šikmou střechou, doporučuji vytvořit si pracovní místo v podkroví. Během dne se můžete plně soustředit na práci a zároveň máte svůj život rozdělen na pracovní a soukromou zónu.“ Společnost VELUX se již desítky let stará o přívod denního světla do interiéru, jehož přes šikmou střechu může do interiéru přijít až dvojnásobek v porovnání s fasádními okny (při stejné velikosti).

Attractive happy stylish plus size African black woman student afro hair in glasses studying online working on laptop computer at home office workspace. Diversity. Remote work, distance education
  1. Čerstvý vzduch

Ruku v ruce s denním světlem přichází do interiéru i čerstvý vzduch. „Nezapomínejte okna ve své pracovní místnosti pravidelně otevírat, postavit se od pracovního stolu a nadechnout se čerstvého vzduchu. Vždyť často i při procházce nebo při krátkém pobytu na vzduchu můžete přijít na jiné myšlenky a kreativní nápady, případně získáte novou perspektivu,“ doplňuje Zdeněk Okáč.

  1. Příjemné pokojové teplotě

„V případě vysokých teplot během příchozího léta můžete využít v podkroví venkovní markýzy, které se postarají o příjemnou interiérovou teplotu a zároveň jej jemně zastíní,“ uzavírá Zdeněk Okáč ze společnosti VELUX.

- Reklama -PR články

Nejnovější články

Další články autora