Poznejte lékořici. Významného pomocníka zdraví

Je známo z chuti pelendreků. Má specifickou chuť, kterou někteří milují a jiní nenávidí. Účinky lékořice však přinášejí prospěch každému organismu. Pokud se konzumuje s mírou, může vás zbavit mnoha problémů.

Stovky let na zdravotní scéně
Lékořice existuje již tisíciletí a důkazy o využívání této rostliny byly nalezeny ve starověkých egyptských, čínských, řeckých, římských a hinduistických civilizacích. Záznam zaznamenaný kolem roku 2300 před Kristem v Sheng-nung Pen-ts’ao Ching, nejstarší čínské knize materia medica, vzpomíná lékořici jako magickou rostlinu, která omlazuje stárnoucí.

Pomáhalo nejznámějším v historii
Kromě Tutanchamona si lékořice našla přízeň u Alexandra Velikého, který svým vojákům nařídil, aby žvýkali kořeny, kvůli zdraví a hydrataci. Dalším fanouškem byl zřejmě Julius Caesar, stejně jako Napoleon Bonaparte, který používal kořen k čištění zubů.

Inzerce zalando

Oblíbený jako čaj k uklidnění trávení
Primární účinnou látkou v kořeni lékořice je glycyrrhizin, který je zodpovědný za sladkou chuť kořene, jakož i za jeho antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.

Šťáva z lékořice se stala populární jako rekreační nápoj, ale také jako léčebný lektvar. Skutečně dokáže prakticky na počkání uklidnit žaludek a pomáhá i při problémech s dýcháním.

Lékořice uleví rychle od pálení žáhy a má výrazný protizánětlivý, antibakteriální a antiparazitární vliv na celý organismus. Včetně žaludku i ústní dutiny, kde zabraňuje vzniku plaku a zubního kazu. Dokonce potlačuje zápach z úst.

Pozor na rizika
Tak jako nic nemá jen kladné vlastnosti, tak to platí do puntíku io lékořici. Nadměrná konzumace glycyrizinu může vyvolat vysoký krevní tlak, snížit hladinu draslíku, oslabit svaly a vyvolat abnormální srdeční rytmus. Může také způsobit vážné poruchy rovnováhy tekutin a elektrolytů. proto je vhodné nepřehánět to s ním a dodržet dávkování na úrovni maximálně tří šálků čaje denně.

- Reklama -PR články

Nejnovější články

Další články autora