Švédský dovolenkový ostrov by se mohl ocitnout na mušce ruské invaze. Jelikož země uvažuje o vstupu do NATO, odlehlá dovolenková destinace v Baltském moři posiluje svou obranu.
Gotland, známý jako rajský ostrov nedotčené divočiny a písečných pláží, je již dlouho oblíbeným dovolenkovým místem mnoha Švédů.
170kilometrový kousek země s osadami z dob Vikingů a ikonickými skalními útvary každoročně přiláká více než dva miliony návštěvníků, kteří si zde užívají klidu a jednoduchosti ostrovního života.
Před více než třemi desetiletími však dovolenkový hotspot sloužil ke zcela jinému účelu. Jelikož je umístěn strategicky, pouhých 300 kilometrů od sídla ruské Baltské flotily, byl klíčovým odstrašujícím prostředkem proti sovětské expanzi.
A protože napětí kolem zvažované přihlášky Švédska do NATO roste, skandinávský národ opět zvětšuje svou vojenskou přítomnost na Gotlandu.
„Na Gotlandu bude více vojáků a větší aktivita,“ potvrdil plukovník Magnus Frykvall, velitel praporu Gotland. „Vzhledem k současné situaci musíme vybudovat větší a lepší vojenskou kapacitu.“
Očekává se, že Švédsko, spolu s Finskem, v nejbližších dnech oznámí, zda požádá o vstup do vojenské aliance NATO.
Kladná odpověď by byla historickým krokem pro oba národy. Švédsko se více než 200 let vyhýbalo vojenským aliancím, Finsko přijalo neutralitu po porážce Sovětským svazem ve druhé světové válce.
Začátkem tohoto týdne Rusko varovalo před vážnými následky, pokud by se kterýkoli národ přidal k alianci. Ale protože Putinova válka na Ukrajině pokračuje, mnozí obyvatelé Gotlandu touží bránit svůj národ za každou cenu.
Kdo sedí na Gotlandu, ovládá velké části Baltského moře
„Lidé jsou trochu znepokojeni, ale snažíme se, aby byli všichni klidní,“ říká Camilla Selanderová, pracovnice u pultu s lahůdkami, která se připojila k domovské stráži ostrova.
V lese nedaleko Visby Camilla a její kolegové dobrovolníci střílejí na terč z devítimilimetrových pistolí, které jim rozdali během tréninku. Zatím zůstává střelnice jediným aktivním vojenským místem na Gotlandu, ale vzpomínky na bojovou minulost ostrova jsou každému jasné.
„Na začátku druhé světové války zde bylo postaveno tisíc kulometných hnízd,“ říká Lars-Ake Permerud, důstojník armády v důchodu.
„Všude kolem ostrova jsme měli kulometnou a kanónovou obranu.“
Mnohé z těchto artefaktů jsou nyní vystaveny ve vojenských muzeích a důchodci, kteří spravují výstavy, si dobře uvědomují strategický význam Gotlandu.
„Tohle je letadlová loď,“ říká Rutger Banholtz, bývalý šéf Home Guard. „Ten, kdo sedí na Gotlandu, ovládá velké části Baltského moře.“